Nietypowe zwierciadło w dekoracyjnej ramie sprawi, że nawet codzienna rutyna związana z szykowaniem się do pracy będzie przyjemniejszym zajęciem. Ale to przecież nie jedyna zaleta pięknego lustra w domu. Zwierciadła rozświetlają przestrzeń, pogłębiają wrażenie przestronności pomieszczenia, w dodatku same w sobie stanowią rewelacyjne dekoracje, które w naturalny sposób wzbogacając wystrój wnętrza. Przy odpowiedniej aranżacji lustra mogą też wyeksponować ulubione meble lub inne elementy aranżacji. Przy wyborze odpowiedniego miejsca na lustro warto zastosować kilka prostych wskazówek. Oto garść porad przygotowanych przez naszego projektanta, dzięki którym będziemy w stanie wybrać optymalne położenie dekoracyjnego lustra w naszym domu.Po pierwsze: Nie bój się wieszać dużych luster w małych pomieszczeniach.

Im większe lustro tym silniejsza będzie optyczna iluzja przestrzennej głębi w pomieszczeniu. Oczywiście nie zawsze możemy sobie pozwolić na wymarzony dom czy apartament, jednak niezależnie od tego na ilu metrach kwadratowych przyszło nam żyć, zawsze warto zadbać o to, aby czuć się dobrze w swoich czerech kątach. Porządne lustro sprawi, że nawet skromna przestrzeń stanie się wizualnie przestronna i otwarta, a odbita przestrzeń wywoła wrażenie lekkości oraz świeżości w pokoju. Na tej samej zasadzie mniejsze, zawieszone poziomo lustro okazuje się niezwykle przydatne przy dekorowaniu korytarza czy klatki schodowej.Po drugie: Lustrzane odbicia uwydatnia piękno naszych aranżacji.

Lustrzane odbicie ma oczywistą funkcję użytkową, jednak z powodzeniem może również posłużyć do wydobycia i podkreślenia piękna innych elementów aranżacji. Możesz zawiesić duże lustro na ścianie nad stołem w jadalni, niech obija żyrandol, rzeźby lub dekoracje. To niesamowite jak dobrze dobrane lustro zawieszone naprzeciwko ulubionej grafiki czy obrazu może zwielokrotnić i podkreślić efekt wizualny. Pamiętaj, że w zwierciadle powinny odbijać się dwie rzeczy: światło i ładny widok.Po trzecie: Więcej nie znaczy lepiej.

Nie umieszczaj luster w całym domu. Choć pusta ściana będzie nas kusić, najpierw musimy się upewnić, że nasze lustro skierowane jest na coś, co jest warte podkreślenia. Upewnij się, że miejsce w którym zawiśnie lustro będzie obijało coś atrakcyjnego i pasującego do kompozycji. Odbijając w pięknym lustrze mniej estetyczną część mieszkania pogarszamy całą aranżację. Istnieją również miejsca, w których zawieszone lustro może przynieść więcej problemów niż korzyści. Do głowy natychmiast przychodzi lustro w kuchni, bo choć może prezentować się bardzo dobrze, to jednak będzie tam znacznie bardziej narażone na zabrudzenia. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy ochotę na nieustanną, skrupulatną konserwację takiej dekoracji. Sypialnia jest kolejnym newralgicznym, choć niewątpliwie kuszącym i wartym rozważenia pomieszczeniem. Lustro w sypialni najczęściej obija łóżko, co niekoniecznie zagwarantuje estetyczny efekt. Ogólna zasada głosi, że jeżeli już zdecydowaliśmy się na lustro w sypialni to należy wprowadzić je tam, gdzie nie zobaczymy naszego odbicia zaraz po przebudzeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie lustra nad wezgłowiem.Po czwarte: Warto czerpać z mądrości wschodu.

Feng Shui, czyli starożytna chińska filozofia planowania przestrzeni może okazać się źródłem wielu cennych wskazówek, co do tego gdzie najlepiej umieścić nasze lustro. Na przykład, według znawców feng shui powinniśmy się wystrzegać zawieszania luster naprzeciwko okien, ponieważ w ten sposób zakłócamy przepływ pozytywnej energii. Równie niekorzystne będzie zawieszenie jednego lustra naprzeciw drugiego bowiem taka kombinacja tworzy przykre wrażenie nieskończonej pustki.

Istnieje również wiele zaleceń, co do tego gdzie możemy umieścić lustra by poprawić energetyczną moc przestrzeni mieszkalnej. Świetnym pomysłem będzie lustro zawieszone nad kominkiem. Ponieważ lustro to przedmiot należący do żywiołu wody i umieszczając je nad kominkiem wytworzymy w domu energetyczną równowagę żywiołów. Warto również zastanowić się nad zawieszeniem lustra przy wejściu do domu, ponieważ wedle zaleceń feng shui takie rozwiązanie gwarantuje nam  poczucie zadowoleniem już na wejściu.

 

Po piąte: Tradycyjne lustra to nie wszystko.

Pamiętajmy, że do wzbogacenia aranżacji możemy wykorzystać wiele innowacyjnych lustrzanych powierzchni, takich jak lustrzane komody lub lustrzane stoliki. Zwierciadło potrafi skutecznie oszukać oko, bez względu na to czy światło obija się od lustra czy dużego mebla w salonie. Wprowadzenie do małego pomieszczenia komody ze szklanymi szufladami lub biurka obok ściany da nam równie skuteczne złudzenie dodatkowej powierzchni i lekkości.