Uprawa roślin w donicach odznacza się niezwykłym komfortem i elastycznością. Otrzymują państwo kilka opcji, niedostępnych dla sadzonek posadzonych w ogródku. Możliwość swobodnego przenoszenia donic jest wprost nieocenionym udogodnieniem. Przestają być nam straszne srogie zimy i zmiany położenia słońca ponieważ roślinę można przenieść na nasłonecznione lub zacienione miejsce w zależności od potrzeby.

Możliwe staje się również skuteczne wyeksponowanie rośliny w rozkwicie, oraz ukrycie jej w tle gdzie może przeczekać do następnego sezonu. Sama uprawa staje się łatwiejsza ponieważ możliwe staje się dokładne kontrolowanie jakości gleby.

Pamiętajmy jednak, że przy uprawie roślin w donicach tracą one samowystarczalności i są w całości uzależnione od nas. Zdrowie o prawidłowy rozwój rośliny, która ma ograniczony dostęp do zasobów naturalnych, zależy od naszego zaangażowania i podejścia do sumiennej i systematycznej opieki.

Podlewanie

Jeśli roślinę posadzimy na wiosnę, a pogoda jest łagodna, podlewanie można ograniczyć do jednego tygodniowo (zwłaszcza przy większych donicach). W trakcie lata rośliny potrzebują więcej wody. Nie chodzi tylko o ciepłą temperaturę, która prowadzi do odparowania wilgoci, ale również o fakt, iż rośliny w okresie tym rosną szybciej, tym samym wymagając więcej wody.

Upewnij się, że na dnie znajduje się otwór, odprowadzający nadmiar wody. Nadmiar wody z opadów sprawi, że korzenie przegniją, a roślina zginie przedwcześnie. Wybór donicy zależy wyłącznie od naszych preferencji i budżetu. Rozwiązanie uniwersalne to donice z tworzywa sztucznego, ponieważ będą lekkie, łatwe do przenoszenia, odporne na mroźne temperatury. W dodatku tworzywo nie jest materiałem porowatym, więc sam pobiera mniej wilgoci niż gliny lub drewno.

Wybór roślin

Prowadzenie uprawy roślin w donicach pozwala nam na sięgnięcie po różne gatunki pochodzące z wielu odległych rejonów klimatycznych. Oczywiście egzotyczne gatunki mają swoje specyficzne upodobania o których należy pamiętać.

Rośliny tropikalne jak storczyki lubią ciepło i wysoką wilgotność powietrza, podobnie paprocie i palmy, jednak te drugie lubią mocne słońce, które mogłoby zaszkodzić delikatnym liściom orchidei i paprotek. Zanim zdecydujesz się na zakup roślin, powinieneś zorientować się w warunkach swego otoczenia - jakie jest nasłonecznienie? Jakiej temperatury można się spodziewać? Co z wilgotnością w powietrzu. Rośliny najlepiej jest dobrać do konkretnych warunków jakie jesteśmy w stanie im zapewnić.