Nawet najskromniejsza domowa galeria jest w stanie skutecznie przełamać monotonię nudnego wnętrza. Wybór obrazów zależy przede wszystkim od naszych upodobań, jednak bez względu na to czy zdecydujemy się na portret, pejzaż lub zupełnie abstrakcyjną kompozycję, możemy być pewni, że obrazy zawieszone na ścianach wzbogacą domową aranżację, nadając pomieszczeniom wyrazistości i charakteru. Obecnie największą popularnością cieszy się dekoracyjne malarstwo olejne, dzięki różnorodności dostępnych technik i stylów artystycznych. To zachęciło wielu artystów do śmiałych eksperymentów, takich jak wybór niekonwencjonalnego podłoża dającego naprawdę spektakularne efekty.Sekret aluminium, czyli dynamiczna gra świateł

Technika dająca zaskakujące rezultaty polega na zastosowaniu wypolerowanej, dokładnie obrobionej aluminiowej blachy jako odblaskowego podobrazia. Ta odmiana obrazów olejnych wykonanych na specjalnie do tego celu przygotowanej aluminiowej powierzchni wyróżnia się intensywnym efektem dynamicznej gry świateł. Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu sprawi, że zawieszone na ścianach obrazy tego typu po prostu ożywają na naszych oczach.

Choć na pierwszy rzut oka stosowanie aluminium w malarstwie może wydawać się nieporozumieniem, w rzeczywistości tego typu powierzchnia zapewnia wiele unikalnych korzyści. Aluminium stosowane w malarstwie dekoracyjnym jest lekkie niczym płótno, a do tego zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Ponadto doskonale trzyma farbę i wzbogaca intensywność kolorów. Największą zaletą tego rodzaju podobrazia jest jednak jego plastyczność i stosunkowa łatwość obróbki. Miękka powierzchnia wyszlifowana papierem ściernym pozwala na kreatywne wykorzystanie w kompozycji malarskiej szalenie istotnego elementu: światła. Wyszlifowane aluminiowe podobrazie rozprasza światło padające na powierzchnię obrazu wzbogacając całą kompozycję efektownymi refleksami. Z tego względu artysta pracujący z aluminiową powierzchnią musi uwzględnić nie tylko barwę i kształt dzieła, ale również refleksy świetlne wydobywające się z oszlifowanych fragmentów. Ostateczny efekt widoczny na obrazach jest kombinacją talentu artysty oraz narzędzi, które ma do swojej dyspozycji, w tym również refleksów świetlnych, które naturalne współgrają z wyrazistymi barwami farb olejnych.

Wytworzony w ten sposób holograficzny efekt nadaje obrazom niesamowitej głębi oraz dynamikę prezentacji. Dzięki temu, za każdym razem kiedy przemieszczamy się po pomieszczeniu, scena na obrazie wydaje się poruszać razem z nami. Wielowymiarowe refleksy na obrazie stanowią jedyny w swoim rodzaju odważny efekt wizualny, zrywający z wieloletnią tradycją klasycznego malarstwa dekoracyjnego. Odpowiednio oświetlony obraz tego typu z pewnością zadziwi naszych gości i stanie się tematem niejednej rozmowy.