Uprawa większości roślin doniczkowych jest zajęciem przyjemnym i relaksującym, zarazem jednak wymagającym od nas pewnej dedykacji i odrobiny uwagi. W końcu nawet najbardziej wytrzymałe rośliny potrzebują przynajmniej kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody oraz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny. W sytuacji kiedy nie mamy wystarczająco czasu by dopilnować regularnego dostępu do wody, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które automatycznie zapewni naszym roślinom odpowiedni poziom nawadniania.

Nowoczesna linia donic, do której należą serie: Classic, Quadra, Ronda, CubeDelto oraz Diamond zostały wyposażone we wkład nawadniający, który pozwala optymalnie podlać roślinę bez ryzyka przelania bądź przesuszenia. Dzięki oferowanemu systemowi nawadniania nasze rośliny będą rozwijały się naturalnie bez konieczności naszej bezpośredniej ingerencji. Częste podróże oraz szybki tryb życia nie muszą stanowić przeszkody w posiadaniu pięknej kompozycji roślin w domu lub ogrodzie.Jak posadzić roślinę w donicy z systemem nawadniania?

Wbrew pozorom instalacja systemu nawadniania nie należy do czynności skomplikowanych ani czasochłonnych. Zestaw wchodzący w skład naszych donic składa się z kilku elementów, które każdy będzie w stanie zamontować samodzielnie.1. Najpierw przygotuj podłoże. Całkowicie przykryj separator (denko separujące) keramzytem bądź innego typu granulatem.2. Na warstwę keramzytu wsyp wzbogaconą ziemię wysokiej jakości. Pamiętaj, że niektóre rodzaje roślin do prawidłowego rozwoju potrzebują specjalnej mieszanki ziemi.3. Ustaw roślinę w donicy i dokładnie przysyp ziemią.Podlewanie i pielęgnacja roślin

Prawidłowo zamontowany system nawadniania staje się bardzo prosty w obsłudze. Napełnij zbiornik na wodę przez korytko do napełniania do momentu aż wskaźnik pokaże poziom „max”. Jeśli rośliny wymagają mniejszego nawadniania, zbiornik na wodę napełnij jedynie do połowy. Należy pamiętać aby co trzecie podlewanie delikatnie zlać wodę z podłoża rośliny z góry zamiast przez korytko do napełniania. Jest to pomocne w regulowaniu poziomu zasolenia oraz korzystnie wpływa na rośliny. Do użytku wewnętrznego korek odpływu znajdujący się na spodzie podstawki musi być mocno przytwierdzony. Do użytku zewnętrznego usuń korek odpływu aby umożliwić spuszczenie nadmiaru wody deszczowej.

Od tej pory nasze rośliny same będą pobierać odpowiednią ilość wody i substancji odżywczych, potrzebnych do właściwego rozwoju i wzrostu. Częstotliwość podlewania zależy od wielkości rośliny, od miejsca ustawienia pojemnika oraz od zapotrzebowania rośliny na wodę. Ogólna zasada brzmi: rośliny ustawione w ciepłych, dobrze naświetlonych miejscach należy podlewać częściej. Pamiętajmy również, że rośliny posadzone w donicach z systemem nawadniania wymagają prawidłowego nawożenia. W miesiącach letnich i dopiero po zakończeniu fazy podlewania wstępnego, przy co trzecim uzupełnianiu wody w zbiorniku należy dodać do wody standardowy nawóz w płynie.